co mít na paměti nejenom na nový rok

Co mít na paměti nejenom na Nový rok?

Začátek roku je snad téměř u každého člověka spojený s odhodláním a chutí udělat nadcházející rok ještě krásnější, smysluplnější a úspěšnější, než ten předchozí. Ne však každému toto prvotní nadšení a euforie z nového roku vydrží po všech 365 dní roku nadcházejícího. Jak tedy docílit větší osobní spokojenosti po celý rok? Existuje nějaký návod, jak mentálně nezapadnout do rutiny všedních dní?

Ráda bych se s vámi podělila o tipy, myšlenky, které mně samotné již několik let pomáhají prožívat celý rok vědomě, smysluplně, s radostí a chutí být proaktivní. Tipy, které mi pomáhají znovu uvědomovat si, že jediný, kdo může tady na zemi ovlivnit můj život, jsem já sama. Nikdo jiný. Tipy, které mi pomáhají být režisérem svého života a svých rozhodnutí. Tipy, které mohou pomoci i vám.

co mít na paměti nejenom na nový rok

Každý den má 24 hodin

a je jen na mě, jak s ním naložím. Nic netrvá věčně, ani náš život. Dává mi tedy smysl věnovat se činnostem, které mě posouvají, dělají mi radost a přináší užitek i okolí. Zaplnit den vším možným je jednoduché. Prožít však den smysluplně a s pocitem, že jsem den prožila nejlépe, jak jsem mohla, je umění, kterému se zřejmě budu učit celý život. S pokorou v srdci však mohu říct, že se o to vždy alespoň snažím.

Tělo mám jen jedno,

proto se o něj pravidelně a s láskou starám, pečuji o svůj chrám, a dělám pro něj to nejlepší. Věřím tomu, že naše tělo si zaslouží co nejlepší péči a pozornost, jakou jsme mu schopni dát. Naše tělo je jako náš nástroj. Pokud nebude fungovat nebo nebude dostatečně opečovávané, nebudeme moci dělat ani nic jiného. Naše zdraví je předpoklad pro všechno další konání. Naše tělo je tak úžasné, že nám dává najevo různými signály a projevy, jak nakládáme se svým životem. Zda ve svůj prospěch a přirozeně, či na sílu a pod tlakem. Pravidelně a vědomě se o své tělo starám a hýčkám ho, nosím oblečení, které je mi příjemné, dopřávám mu pohyb a pečuji o něj pouze tím, co mu dělá dobře.

Myšlenky jsou mocné

a pomáhají utvářet náš život. Proto se soustředím na to, jak smýšlím o sobě, svém životě, práci, i druhých lidech. Vše je obrazem našich myšlenek. Máme tedy možnost si obraz svého světa vykreslit v nám příjemných barvách, nebo také nikoliv. Vše záleží na nás a na tom, jak se rozhodneme svět vidět a přistupovat k němu.

Pravidelně se vzdělávám.

Rozšiřováním si obzorů a získáváním nových zkušeností člověk roste a věřím, že tak nikdy nezestárne, má-li chuť se stále učit a poznávat nové. Výhodou dnešní doby je fakt, že si můžeme vybírat z nepřeberného množství, v čem se rozvíjet, jakou metodou. Praxe je však dle mého názoru nenahraditelná. Teorie bez praxe je polovičním úspěchem. Každý den si dávám prostor pro inspiraci a četbu knih, které mě osobnostně rozvíjí a pomáhají mi chápat život a vše, co se v něm odehrává.

Kvalitní vztahy

jsou základem spokojeného života. Jsou však i velice křehké. Stačí málo a člověk může mít pocit, že je na vše a na světě sám, i když je obklopen davy lidí. Proto mi dává veliký smysl pečovat o vztahy s lidmi, kterých si vážím a vím, že respekt a úcta jsou na obou stranách. S postupem času také zjišťuji, že si více vybírám, s kým chci svůj čas trávit. Je to totiž nejvíc, co můžete druhému dát. Svůj čas. Chci tedy s časem, který mi byl dán, nakládat smysluplně.

Dělám vše nejlépe, jak dovedu.

V životě mám stále více rolí. Roli manželky, dcery, sestry, nově i maminky, přítelkyně, podnikavé ženy a mnoho dalších. Každá z těchto rolí vyžaduje jisté činnosti, přístup, pro mnohé z těchto rolí odlišných, a chuť tyto role naplňovat. To vnímám jako nejdůležitější. Chuť tyto role naplňovat a věnovat se jim vědomě. Nesnažit se je pouze nějak zvládnout a obstát v nich, ale udělat pro to maximum. Každá z těchto rolí je krásná, každá však jinak. Baví mě být ženou, která může být i inspirací pro okolí, pro svoji rodinu a přátele. Vše je jenom o našem rozhodnutí a odhodlání tyto role naplňovat.

Věnuji se svému poslání.

V tom vidím klíč k dlouhodobému naplnění života. Ne nadarmo se říká, že dělání je lék. Obzvláště pokud člověk objeví své poslání a záměr svého života, vše dostává nový rozměr a chuť do práce je o to větší. Stejně tak, jako já jsem před 7 lety díky souhrám života objevila své poslání, pomáhat lidem vyjadřovat krásu jejich osobnosti skrze vzhled a umět se sebou pracovat, stejně tak věřím, že i ostatní si zaslouží cítit ten skvělý pocit, kdy víte, že děláte to nejlepší, co můžete. Něco, co za vás nikdo jiný na světě neudělá. Máte totiž poslání. A aktivně se mu věnujete.

 

co mít na paměti nejenom na nový rok

Odpočívám.

Misky vah by se měly vždy vyrovnávat. Jestliže se tedy věnuji určitý čas práci, aktivitě, následně si zaslouženě dopřávám odpočinku. Odpočinek jako takový může mít mnoho tváří. Někdy to může být formou klidného spočinutí, pozorování všeho kolem či četby příjemné knihy, poslechu hudby, nebo aktivní odpočinek, který dokáže stejně tak dobře dobít baterky.

Věřím.

Víra je základem úspěchu každého z nás. Ať už se jedná o víru v sebe sama a své schopnosti, tak víra ve vyšší moc a Boží záměr, díky kterému jsme tady. Víra člověka posilňuje a dodává mu odvahu, když jí sám člověk moc nemá. I ten nejsebevědomější člověk zažívá chvíle, stavy, kdy potřebuje duchovní posilu a nakopnutí. Víra v to, že vše dobře dopadne a že máme dostatek sil se znovu vzchopit, pokračovat ve svém záměru, mi již nesčetněkrát pomohla. Člověk je někdy přeci jen malý pán v porovnání s vyšší mocí. Proto je potřeba vždy, když něco děláme, neztrácet pokoru a zdravou víru.

Miluji.

Miluji život, miluji krásu a možnosti, které nám nabízí. Miluji sebe a své tělo, svoji krásu a schopnosti. Miluji svého muže, rodinu, přátele. Miluji každý den svého života. Tím, že si to každý den připomínám, vše posilňuji. Posilňuji ten krásný obraz svého života, který vnímám. Někdy si ho třeba i namaluji, popíši do detailů. V ten moment člověk zaplaví vlna radosti a vděčnosti. Láska k sobě, bližním, k životu je branou ke spokojenému a naplněnému životu. O to víc, když si ji každý den projevujeme a připomínáme.

Jsem vděčná.

Svoji vděčnost posilňuji tím, že si každý den před spaním zrekapituluji celý den a připomenu si momenty, za které chci poděkovat. Ze začátku to může být náročné, vymyslet alespoň 5 činností, situací, když se tomu však člověk otevře a začne si více všímat detailů, brzy bude na zapisování si svých vděčností potřebovat celý diář, stejně jako já. :)S manželem máme navíc vlastní nádobu, do které si vzájemně píšeme vzkazy a poděkování, čeho si vážíme, co pro nás druhý udělal. Garantuji vám, že kdykoliv je člověku smutno, ztrácí víru a naději, pročítání si těchto vděčností dokáže člověka vrátit zpátky.

Dávám s radostí.

Jsem toho názoru, že každý máme možnost obdarovávat druhé. Tím, že jim věnujeme čas, úsměv, pochvalu. Jakýkoliv projev lásky. Skutečné dávání je o radosti, kterou to přináší jak obdarovanému, tak tomu, který daruje. Ráda a často obdarovávám své blízké, ale mnohdy i úplně neznámé lidi. Již několikrát se mi stalo, že mi za letmý úsměv na ulici poděkovali pro mě úplně cizí lidé. Zpříjemnila jsem jim den. Každý člověk touží po kousku radosti. Jestliže jí má někdo dostatek, proč by ji nemohl darovat dál?

„Dejte a bude vám dáno.“

Bible

Přjímám s vděčností a pokorou.

Život je tak nádherný, že nám přináší mnohé neočekávané a úžasné momenty, příležitosti, o kterých se nám mnohdy ani nesnilo. Je však umění, dovolit si tyto dary přijmout a využít jich na maximum. Nezahodit je za sebe bez povšimnutí, či s pohrdáním. Věřím tomu, že vše, co k nám přichází, přichází v pravý čas a má svůj důvod, proč to k nám právě teď přišlo. Děkujme za tyto dary a přijímejme je s otevřeným srdcem.

Jsem otevřená.

Novým příležitostem, výzvám, které jsou součástí života. Vždy, když se děje něco jinak, než jak jsem měla původní představu, zastavím se, nadechnu a dovolím životu, aby mi ukázal i jiný úhel pohledu. Dovolím si být otevřená životu. Život je plný změn. Proto mě tak fascinuje.

Žiji teď a tady.

Co bylo, už nevrátím a nic s tím neudělám. To, co teprve bude, se odvíjí od toho, jaký k tomu zaujmu postoj již nyní. Dává mi tedy velký smysl zaměřit se na prožívání současnosti. Každého dne. Vědomě. Nechci přežívat. Chci žít. Naplno a s láskou. K sobě, k druhým, k životu. To samé přeji i vám.

co mít na paměti nejenom na nový rok