Co teď?

Krásný den, přátelé,

je to tady. Čas zastavení se. Já se ptám…

Kdy naposledy jste si jen tak udělali čas přečíst si knížku, která vás zajímá?

Kdy naposledy jste strávili kvalitní čas s rodinou, aniž byste přemýšleli nad prací a ostatními povinnostmi?

Kdy naposledy jste se jen tak zastavili a odpověděli si na to, jaké hodnoty jsou pro vás v životě důležité, jakým chcete být člověkem?

Příležitost k tomu všemu nám leží přímo před nosem. Je jen na nás, jak toho času „restartu celé společnosti“ využijeme. Jestli budeme neustále od rána do večera sledovat sociální sítě, média a veškeré příspěvky, o kterých už dopředu víme, čeho se týkají a budou nás jenom utvrzovat v beznaději a strachu. Nebo ten čas využijeme pro sebe a svoji rodinu, a rozhodneme se to pojmout jako takovou skvělou příležitost pro osobní posun.

Jestli vám stejně jako mně dává smysl jít tou druhou cestou, mám pro vás malou inspiraci, jak začít. 🙂

co teď

1. Dejte si čas na zklidnění.

Nechte v sobě doznít všechny emoce, veškeré dění posledních dní a přijměte to jako fakt, který prostě je, ať už na to budete reagovat jakkoliv. Dovolte si vypustit všechny obavy a strachy, které kolikrát nepramení z vaší vlastní hlavy. Nechte je odejít. S čistou hlavou se člověk víc naladí na krok číslo 2.

2. Udělejte si kolem sebe pořádek.

Chtě nechtě budeme teď téměř všichni trávit většinu času doma. O to důležitější je, cítit se doma příjemně, stabilně a v bezpečí. V momentě, kdy kolem nás vládne chaos, i my sami jsme zmatení a nevíme, co dělat. Jsme zbytečně rozčarování a nejistí. Je to zároveň ideální čas na to udělat si pořádek ve skříních, probrat to, co nám neslouží a jenom nás zahlcuje, ať už ve skříni s oblečením, tak třeba v regálech v kuchyni. Uvidíte, jak vás zaplaví příjemný pocit, když si pročistíte své okolí! 🙂

3. Vytvořte si svůj každodenní rituál pro nadcházející dny.

Hodně z nás teď vypadlo ze svého standardního režimu dne a neví, co najednou dělat s veškerým časem. Proto je dobré mít něco jako svůj styčný bod, který vám do života vnese pocit stability. Zamyslete se nad tím, co by to mohlo být? Co vám teď nejvíc udělá radost? Že si každé ráno přečtete jednu kapitolu ze své oblíbené knížky, pomodlíte se? Nebo si po obědě vychutnáte kávu se svojí ženou a budete si povídat o vašich plánech do budoucna, o tom, jaký chcete žít život? Nebo si řeknete, že každý den zavoláte alespoň jednomu známému, aby věděl, že na něj myslíte a že v tom všem není sám? Nebo se vhrnete do online studia a každý den se dozvíte něco nového? Máme tu výhodu, že dnešní svět je plný možností. Ne vždy nutně musíme opouštět svá obydlí.

4. Udělejte něco pro své zdraví, tělo a mysl.

Co můžete udělat pro své tělo? Můžete zařadit 20 min. cvičení na svůj denní program? Nebo se spíše zaměřit na svoji stravu, přísun vitamínů a upravit některé své stravovací návyky? I malá změna může udělat hodně muziky. Stejně tak si můžete odpovědět na otázku, co by udělalo dobře vašemu tělu? Jaká část těla by teď uvítala zvýšenou péči? Osobně doporučuji pamatovat i na péči o svoji mysl, respektive myšlenky, kterými se „krmíme“. Dopřát si inspirativní čtení povzbuzující mysl.

5. Vytvořte si vlastní obraz sebe sama.

Jak vypadá Vaše ideální já? Co děláte, jak se u toho cítíte? Jaké zastáváte hodnoty? Jaký máte postoj a chování? V čem je ten obraz jiný, než ten současný? Popište co nejvíce detailů, ať už na fyzické tak mentální rovině. Zároveň se zeptejte sami sebe, co prvního můžete udělat pro to, abyste se obrazu sebe sama co nejvíce přiblížili. Co je ten první krok? Pak jděte a udělejte ho. Uvidíte, jak vás to nabije energií.

co teď

Využijme tento čas nejlépe, jak dovedeme. Ať už to bude mít jakoukoliv formu. Pamatujme na to, že vše, co se teď děje, jednou skončí. Není to nic trvalého. O to důležitější je zachovat si chladnou hlavu. Přeji vám všem příjemné a smysluplné nadcházející dny, dostatek víry a radosti! 🙂