Image & homeoffice

Patříte k těm, kdo museli ze dne na den přejít na homeoffice? Vrtá vám hlavou, co si vzít na sebe, když pracujete „jenom“ z domu? Je nutné dělat všechny rutinní pečující zvyky pracovního dne? Trochu vás uklidním, nejste v tom sami.

Osobně si myslím, že každý se nad tím alespoň na okamžik pozastavil. Proto bych vám chtěla ukázat vlastní pohled, jak na to, a možná vás tím inspirovat, jak vnímat a pracovat se svojí image, i když se to na první pohled v této situaci nevyžaduje.

Začnu trošku z jiného konce…

Za posledních 8 let jsem viděla poměrně hodně šatníků. A musím přiznat, že my Češi jsme podle všeho experty na speciální sekci šatníku, tzv. „na doma“. Možná si říkáte, co je na tom špatného či zarážejícího? Vůbec nic, kdybychom neměli ve zvyku tuto sekci šatníku vnímat jako takový odpad vlastního oblečení. Často si na sebe vezmeme něco, co bychom si absolutně nevzali ani před dům na ulici, protože je to roztrhané, vytahané, celkově nehezké.

Celé ty roky mi vrtá hlavou, proč? Proč nemáme chuť se i doma cítit příjemně? Mít na sobě něco, co nám dělá dobře? Proč si na sebe dobrovolně bereme něco, co nás akorát mnohdy staví do role oběti a mentálně ovlivňuje jinak, než bychom si ve skutečnosti přáli?

image a homeoffice

Nějaký čas zpátky jsem napsala článek Výzva pro všechny ženy, kde jsem vybízela k tomu, aby se ženy, především maminky, nebály o sebe pečovat a být upravené. Zmínila jsem tam jednu podstatnou myšlenku, kterou bych ráda vyzdvihla i teď k tématu homeoffice.

Copak si naši blízcí, rodina nezaslouží vidět nás upravené? Proč bychom se měli upravovat pouze pro „ty venku“?

Toto je pouze jedna z myšlenek, které je dobré mít na paměti. Být inspirací pro své nejbližší a péči o sebe jim ukázat, že si jich vážíme a stojí nám za to, aby se s námi cítili příjemně.

Další, a z mého pohledu ještě důležitější pohled na věc, je ten osobní. Když už nám naše okolí nestojí za to, abychom se pro něj upravili, měli bychom to dělat už jenom a především kvůli sobě.

Jistě mi dáte za pravdu, že se vám jinak pracuje a prožívá den v něčem, co vás podporuje a je vám příjemné jak na pocitové, tak vizuální rovině. Něco, v čem se sami sobě líbíte. V ten moment jsme schopni ze sebe vydat to nejlepší, protože jsme na to i správně naladění.

Jestliže nás však naše oblečení a celková upravenost dostatečně nestimuluje, ale naopak spíše podkopává naše sebevědomí a pocit ze sebe sama, pak nás to zbytečně brzdí a mění kvalitu odvedené práce.

Netvrdím, že jestliže jste zvyklí chodit do práce v obleku, abyste si od zítřka za svůj počítač doma na pracovním stole sedli také tak. Ale abyste si ve své skříni našli něco, co vám dělá dobře, je podporující, příjemné, dodává vám to potřebný pocit k práci (jaký konkrétní pocit a kvalitu potřebujete u své práce cítit, to je už na vás), a zároveň to rezonuje s domácím prostředím, kde se chce člověk cítit v první řadě v pohodě.

Často své klienty nabádám k tomu, aby si vypsali co nejvíce prvků a faktorů, které jsou charakteristické pro jejich konkrétní životní role, a jak se u toho potřebují a chtějí cítit. Jakmile si toto člověk ujasní, pak je daleko snazší najít si pro každou z životních rolí konkrétní variantu i na rovině image.

 

https://www.youtube.com/watch?v=mnAx1e-aEV4&t=2s

Video inspirace

Vezměte si tužku a papír,…

Napište si všechny životní role či oblasti, které právě teď zastáváte. Může tam být manžel/manželka, rodič, zaměstnanec/podnikatel, kamarád, kreativec ad. Ke každé oblasti si vypište vše, co vás napadá, co s tím máte spojené. Jak se v této oblasti chcete cítit? Co vám dělá dobře? Pak si otevřete svoji skříň a zkoušejte si své oblečení, vžijte se do této konkrétní role a hledejte. Věřím, že budete až sami překvapení, jaké varianty a kombinace se vám ukázaly jako nejideálnější. 🙂

Stejně tak si myslím, že se vyplatí o sebe pečovat ve stále stejné intenzitě, jako jste byli zvyklí doposud, co se týče osobní hygieny a například péče o vlasy či úpravu vousů. Fyzická pohoda se promítá i do naší mentální pohody. Jestliže se budeme cítit nepříjemně, protože sami sobě nevoníme, pak ani do práce nebudeme mít takovou chuť. Budeme zbytečně podráždění, naše produktivita se sníží. Za naše výkony nemůže to, jestli pracujeme na homeoffice nebo ne, ale naše ochota a pro aktivita udělat  pro sebe maximum.

image a homeoffice