3 klíčové otázky při třídění šatníku

Třídění a práce se stávajícím šatníkem je jednou z nejdůležitějších a nejozdravnějších částí celé spolupráce s mými klienty. Člověk si tak částečně pročistí svůj život, srovná myšlenky a svoje preference. Ulehčí mu to každodenní rozhodování a přemýšlení nad tím, co na sebe. Šatník je složený pouze z toho, co reálně unosí a odpovídá jeho životnímu stylu, osobnosti a potřebám.

Za svoji několikaletou praxi image makera, kdy pomáhám lidem s vytvořením efektivního šatníku odpovídajícím jejich osobní značce a potřebám, jsem vypozorovala, že lidé mají ve své skříni průměrně pouze 20% oblečení, které nosí na denní bázi. Zbývající část šatníku většinou tvoří oblečení, které je nepadnoucí, nebo ho klienti dostali darem a bojí se, že když si ho nenechají, ublíží tím ostatním. Často tam také najdeme tzv. vzpomínkové oblečení spojené s nějakou událostí či etapou života. Další poklady jsou věci, které i sami klienti zapomněli, že je tam ještě mají a přitom ví, že je nosit nebudou.

3 klíčové otázky při třídění šatníku

Cílem sestavení efektivního šatníku by mělo být finální rozvržení všech věcí na přibližně 60% oblečení a doplňků, které nosíme na denní bázi a odpovídá to našemu životnímu stylu. Dalších 20% by mělo být oblečení sezónní, čili to, co nosíme pouze několikrát za rok, avšak víme, že se bez toho tak či tak neobejdeme. Zbývající část by mělo tvořit oblečení pro speciální příležitosti, které do života každého neodmyslitelně patří.  Jak takové efektivní třídění šatníku může vypadat v praxi?

Vhodné je, donést všechno oblečení z celého domu/bytu na jedno místo a procházet každý kousek po kousku. Žádný nevynechat. Včetně kabátů, čepic, bot, spodního prádla. Teď přichází na řadu první z klíčových otázek, které bychom si měli při třídění šatníku položit. „Je to něco, co mi dělá radost a budu to rád/a nosit?“.  V momentě, kdy zjistíme, že držíme v ruce něco, co v nás nevzbuzuje nic příjemného, ať už barvou či zpracováním, materiálem, nemá smysl to nechávat ve skříni.

 

„To, co na sobě nosíme je naší druhou kůží a je jen na našem rozhodnutí, jestli chceme nosit věci nám příjemné či nikoliv.  Odráží se na tom pak vše, co během dne děláme a s jakou chutí.“

 

Druhá klíčová otázka zní: „Odpovídá to mému životnímu stylu a potřebám?“. Každý máme různé životní role, jinak rozvržený celý den i týden, a podle toho by tak měl vypadat i náš šatník. Někdo tráví většinu týdne v práci, někdo je maminka na mateřské. To vše by se mělo v šatníku promítnout.

 

„Náš šatník by nám měl pomáhat všechny z těchto rolí náležitě realizovat a umožnit nám je dělat naplno. Když tomu tak není, zbytečně plýtváme svým potenciálem a brzdíme sami sebe, stavíme se do pozice, ve které vlastně nechceme být.“

 

Třetí klíčovou otázkou je: „Sedí mi to velikostně i střihově? Cítím se v tom příjemně?“. Toto je alfa a omega celého procesu. Jestliže nám oblečení nesedí, tlačí nás nebo máme pocit, že se musíme neustále hlídat, aby se nám někde něco nevykasávalo, nevylézalo, pak mi věřte, že jestliže takové oblečení ve své skříni budete mít, buď si ho nikdy na sebe nevezmete, a nebo si ho oblečete, ale celý den budete všemi těmito negativními otázkami rušeni a bude vás to odvádět od práce a všech aktivit.

 

„Naše oblečení by nám mělo umožňovat cítit se v něm příjemně a nerušeně. Mělo by být s námi v souladu. Toto je důležité mít neustále na paměti.“

 

Ruku na srdce, jak v tuto chvíli vypadá právě můj šatník? Vystihuje moji osobnost, životní styl a potřeby? Dělá mi radost? Nebo je pouze přítěží a chaosem, kterým se každé ráno musím prokousat?

Častokrát se také v průběhu setkávám s oblíbenou frází: „ Tak já si to nechám alespoň na doma a ještě to donosím.“. A hle, člověk se ani nenaděje a komínky s oblečením na doma převažují ty s odpovídajícím oblečením.  V tuto chvíli je na místě položit si opět jednu ze základních otázek, jak mám rozvržený den, kolik svého času trávím v práci či doma, jaký je můj životní styl. Unosím to vůbec? Nebo mám pouze problém vzdát se nepotřebných věcí a pročistit si život?

Jestli i vy jste se našli v této situaci, přesně pro Vás jsem napsala článek: Výzva pro všechny ženy. Vysvětluji tam, proč by i tzv. oblečení na doma mělo odpovídat našemu já, mělo by nám dělat radost a být inspirací pro naše okolí.

3 klíčové otázky při třídění šatníku

V momentě, kdy si takto projdeme každičký kousek ze šatníku a ujasníme si preference, můžeme se pustit do další fáze a tím je vytváření systému, přehlednosti a následného kombinování outfitů. To je však kapitola sama pro sebe. O tom někdy příště. 🙂