Barvy jako ochránci života

Již několik měsíců si můžeme všímat tlumených, tmavých barev na oblečení lidí, které míjíme na ulicích. Ať už v Praze, tak kdekoliv jinde. Čím to je, že se lidé s příchodem zimy stahují a volí jiné barvy než po většinu roku?

Na jednu stranu je to přirozené, každý s příchodem chladných dní, konci roku, vyhledává klid a postupně se zaměřuje na zpracovávání všeho, co během uplynulého roku prožil.  Tmavé barvy nám umožňují jít více do sebe, do svého nitra, nenechat se vyrušovat přílišnými podněty. Na co je však dobré i pamatovat, je druhá, praktická stránka věci a to, že tmavé barvy opravdu utlumují a jsou méně viditelné, než jakékoliv jiné.

 

„Emoce jsou barvami duše; jsou velkolepé a neuvěřitelné. Když je necítíš, svět se stává mdlým a bezbarvým.“

William Paul Yang

 

S příchodem zimy se dny zkracují, vstáváme a usínáme za tmy (ve většině případů 🙂 ), a proto mi přijde logické trochu si toho sluníčka a energie alespoň nahradit prostřednictvím barev. Barvy jsou mocné, dokáží ovlivnit naši psychiku, ať už náš celkový útlum ještě více posilnit, nebo naopak nám pomoci vytrhnout nás ze zimního spánku a povzbudit nás do aktivity. Přeci jen, nejsme jako některá zvířátka, která celou zimu prospí. Pracovat a fungovat potřebujeme tak či tak. Je tedy na nás, s jakým nasazením chceme být aktivní i po dobu zimních měsíců.

Jak napovídá nadpis tohoto článku, barvy vnímám jako ochránce života. Ne nadarmo vešla v platnost vyhláška, že by člověk, který se pohybuje mimo osvětlené komunikace, měl nosit reflexní prvky, aby byl lépe viditelný. Z vlastní zkušenosti si troufám říct, že mnohdy to ani nemusí být pouze v rámci neosvětlených komunikací. Již několikrát mi můj oranžový zimní kabát zachránil život, když jsem na zelenou přecházela přechod pro chodce. Už jenom kvůli své vlastní bezpečnosti mi dává smysl nosit výrazné, dobře viditelné barvy.

Jestliže je pro někoho nepředstavitelné začít nosit celoplošně výraznější barvy než doposud, může alespoň začít s výraznějšími doplňky, např. šálou, rukavicemi, taškou. Věřím, že si i nejzarytější příznivec nošení čistě černých a tmavých kabátů v zimním období postupně přijde na své a nakonec se odhodlá i k celkově zajímavějším a barevnějším kombinacím. Dnes a denně mi to potvrzují moji klienti, kterým barvy a proaktivní přístup k sebe sama pomohly nastartovat novou etapu, etapu plnou života.

Jsem certifikovaný Style Coach™ a imagemaker. Pomáhám ženám i mužům s vyjádřením jejich vnitřní krásy navenek, s podpořením jejich potenciálu, sebevědomí a autenticity. Jsem autorkou a lektorkou vzdělávacího programu Buď to Ty a Image do firem, kde se věnuji propojení tématu psychologie oblékání a osobní značky.
Komentáře
  1. Jirka napsal:

    Verco moc pěkný clanek.. Mazec je ze i pres me zacnuti nošení,žluté či i ruzove barvy jsem si dneska. Vzal po xx mesicich neco cerneho a to triko. Pardon i,svetrik je temer cerny. Uz ted. Vim ze nova bunda bude pekne barevna.

    • Veronika napsal:

      Děkuji za zpětnou vazbu, Jirko. 🙂 Věřím, že se vám barevná bunda bude nosit s radostí! 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů