hodnoty vítěze

Hodnoty vítěze

Když jsem byla ještě malé děťátko, dostala jsem jako dárek ke křtu přívěsek. Nebyl to ovšem jen tak ledajaký přívěsek, byl složený ze tří symbolů – kříže, kotvy a srdce. Jako symboly Božských ctností – víry, naděje a lásky.

V pubertě, kdy jsem se často cítila ztracená se svým životem, nosila jsem ho na krku a věřila, že jednou nad tím vnitřním zápasem vyhraji. Přívěsek mi tak každý den připomínal, že ať už budu dělat cokoliv, ať vždy jednám s vírou a láskou v srdci, s nadějí, že vše dopadne, jak má. Že mě v tom Bůh nenechá samotnou. Že mi přijde na pomoc – myšlenkou, nápadem či člověkem, který mě pomůže nasměrovat.

Věřte tomu, nebo ne. Vždycky to fungovalo. Jen ne vždy jsem si to hned uvědomila.

hodnoty vítěze

Proč vám to celé píšu?

Ten přívěsek mám do dneška. Váhu a důležitost oněch hodnot stále považuji za jedny z nejdůležitějších v lidském životě. Ne-li větší, i vzhledem k tomu, co všichni právě prožíváme.

Jsem plně přesvědčená o tom, že každý, kdo si bude ve svém srdci uchovávat právě tyto hodnoty – víru, naději a lásku, vyhraje. Ať už ho v životě potká cokoliv.

Máme-li dostatek víry, nic pro nás není nemožné. Víra nám dává sílu začít.

Máme-li dostatek naděje, nic nás od našeho cíle neodradí. Naděje nám umožňuje pokračovat a vytrvat.

Máme-li dostatek lásky, naše srdce je otevřené. Otevřené vůči sobě, druhým lidem, novým myšlenkám. Jedině se srdcem plným lásky se každý z nás můžeme hnout z místa, ať už se nacházíme kdekoliv. Láska změní svět.

Veronika

hodnoty vítěze