matka podnikatelka 1

Matka – podnikatelka (1.díl)

Čas od času mi do messengeru přistane zpráva od žen, maminek, jak mě obdivují, že se zvládám věnovat jak rodině, tak podnikání. Málo kdo však na první pohled vidí, jaké to ve skutečnosti je – být matkou, podnikatelkou. Někdy velice naplňující, jindy extrémně vyčerpávající a náročné.

Vzhledem k tomu, že sama jsem matkou jednoho ročního dítěte, nepovažuji se za někoho, kdo o této situaci ví zdaleka vše. (Stále se mám co učit od maminek-podnikatelek, které mají hned několik dětí a do toho se věnují svému podnikání). Nicméně jsem si říkala, že i přesto by bylo zajímavé vyložit karty na stůl a podělit se s vámi alespoň o vlastní pohled na věc.

„Když člověk zná své proč, všechno se dá zvládnout.“

Záměrně jsem tento článek pojmenovala přesně v tomto pořadí. Nejprve matka, pak podnikatelka. V životě můžeme zastávat spousty rolí, ale právě role matky všechny převažuje. Když vám zkrachuje podnikání, můžete začít podnikat v něčem jiném. Když přijdete o práci, zkusíte štěstí jinde…

Ale když se „vykašlete“ na svoji roli matky, ať už v jakékoliv fázi věku dítěte, nedostanete druhou šanci to napravit. Rodinu, manžela a svého syna tedy osobně vnímám jako poklad. Něco, čeho si nesmírně vážím. Nic pro mě není cennější. Ani super pocit ze sebe líp fungujícího podnikání. (Vyrovná se tomu pouze zdraví, víra a životní hodnoty).

„Proto veškeré své aktivity v podnikání dělám pouze v takové míře, která je slučitelná s rolí maminky, manželky. Kdybych to dělala naopak, mé nadšení z podnikání by mi zřejmě dlouho nevydrželo.. Rodina stejně tak.“

🙂

To, že jsem matka, ale ovšem neznamená, že nejsem člověk a tudíž nemám nárok na uspokojení svých potřeb, seberealizace. Naopak. (Možná tomuto názoru také přispívá fakt, že je mi 25 a mám velkou chuť a potřebu se seberealizovat 🙂 ). Jsem přesvědčená o tom, že je-li spokojená maminka, je spokojená celá rodina. Cokoliv, co pro sebe matky dělají, dělají ve skutečnosti pro celou rodinu a domácí pohodu.

Pro některou maminku to může znamenat zajít si na masáž nebo si popovídat s kamarádkou v kavárně. Pro mě osobně to má velkou rovinu právě i na poli podnikání. Podnikání dává prostor mé tvořivosti a sebevyjádření. Pomáhá mi rozvíjet sebe sama. Svoji radost a naplnění z podnikání pak přirozeně přenáším i do rodinné atmosféry. Nutno však podotknout, že je tomu přirozeně i naopak.

Pravidlo, kterým se řídím…

Naprosto zásadní pravidlo, kterým se snažím řídit, ať už dělám cokoliv, je pravidlo plné a vědomé pozornosti. To znamená, že když mám čas vyhrazený pro rodinu a starání se o syna, pak se tomu věnuji naplno. V momentě, kdy vím, že mám prostor pro podnikání, tvoření a péči o klienty, pak i tomu se věnuji naplno. Nic mezi tím.

Na druhou stranu je tomu velice těžké dostát pokaždé na 100%. Občas mi přijde nápad a inspirace pro podnikání, když trávím čas se synem. Stejně tak, když jsem už pár hodin mimo domov, přemýšlím, jak to asi „kluci“ zvládají. Beru to však jako příležitost pro osobní rozvoj a pilování vlastní soustředěnosti.

matka podnikatelka 1

Workshop Jak na autentickou image?

Jaké vnímám výhody a nevýhody bytí matkou – podnikatelkou?

Dočtete se v druhém díle, již brzy. 🙂