Užitečné tipy pro všechny nositelky nového života

Každá žena si jistě vybaví ten pocit, když se dozvěděla, že je nastávající maminkou, obzvláště když má být prvorodičkou. Spousta příjemných nepopsatelných pocitů, že zrovna uvnitř vás žije nový život. Zároveň však naskočilo i hodně otázek, které si do té chvíle ani nikdo nedokáže představit, že se dostaví.

Jedním z mých aha momentů bylo uvědomění, že ačkoliv mám svůj osobitý styl, který mě vystihuje a ve kterém se cítím skvěle, budu se ho muset naučit uzpůsobit jiným, stále se měnícím rozměrům mého těla po dobu nadcházejících 9 měsíců. Měla jsem sice pár klientek, které toto téma řešily, a já jsem jim byla pomocnou rukou po odborné stránce. Do té doby to však pro mě bylo na teoretické rovině a věděla jsem, co všeobecně funguje, co ne. Vlastní zkušenost jsem však ještě neměla. Byla to tedy pro mě osobní výzva.

Ráda bych se s vámi v tomto příspěvku podělila o mé vlastní tipy a vychytávky z praxe, které hodnotím jako nejpřínosnější. Věřím, že vám mohou pomoci, stejně jako pomohly i mě. Cítit se krásně a užít si toto požehnané období, které je naprosto jedinečné, s grácií a ženskostí.

Na rovinu, v České republice je obrovský prostor pro posun těhotenské módy a značek všeobecně. Z praxe však vím, že se člověk nemusí mermomocí upnout pouze na vše, co je označené jako těhotenská móda. Jsou střihy, které mohou nosit i „netěhotné“, avšak těhotným sluší a paradoxně na těhotenství jako takové nestrhují přílišnou pozornost. Můžete si tak poklad ve vás, rostoucí miminko, užít co nejdelší dobu jako svoje osobní tajemství. Důležité je nebát se a zkoušet. Každá najde to své nejoblíbenější i v klasických obchodech.

“Jste-li matkou, již nikdy nejste ve svých myšlenkách sama.

Matka vždy musí myslet dvakrát – jednou za sebe a jednou za své dítě.”

(Sophia Loren)

V prvních měsících (až do druhého trimestru), kdy bříško většinou vyroste jenom lehce, můžete pro svůj pocit a potřebu neupozorňovat na nepatrné změny použít metodu tzv. tón v tónu. Používat podobné barvy na horní a dolní polovině těla (např. dva sobě blízké podtóny modré). Úplně nejvhodnější je však nosit šaty v jedné barvě. Tím si zajistíte neupoutávání pozornosti na oblast bříška, opticky vás to zeštíhlí a prodlouží. Tuto metodu ocení obzvláště ženy v zaměstnání, které tuto radostnou zprávu ještě svému zaměstnavateli sdělovat nechtějí. J Případně můžete odvést pozornost od oblasti bříška používáním výrazných doplňků na krk, šperků, šátků. Hlavní je, nevytvářet předěl, kontrastní rozhranní v oblasti břicha.

S tím souvisí další rada, zaměřit se na střihy, které mají zvýšený pas a zvýrazňují nejužší místo pasu (většinou pod žebry, postupně se však v těhotenství posouvá až pod prsa). Jsou tedy vhodné šaty áčkového střihu, zavinovací šaty i halenky (ty pak krásně využijete i v období mateřství při kojení), či jakékoliv šaty na tělo podpořené páskem v nejužším místě. Opět můžete doplnit výrazným šperkem pro celkovou sladěnost a odpoutání pozornosti směrem k obličeji.

Všeobecně doporučuji volit materiály spíše jemnějšího, měkčího charakteru, které se krásně přizpůsobí tvarům a křivkám, které se postupně mění. Nemusíte tak oblečení doplňovat každý měsíc, oblečení bude „růst“ spolu s vámi a miminkem. Cokoliv, co je moc foremné, pevné vám toto neumožní. Zároveň by vám to neumožňovalo dýchat s lehkostí.

Další tip ocení obzvláště milovnice kombinování barev a punčochového zboží. Když přijdete do jakékoliv galanterie, s klidným hlasem vám prodejní asistentky sdělí, že těhotné nemají nárok na barevné punčocháče, že pro těhotné jsou pouze v tělové a černé verzi. Když mi toto řekli v prvním obchodě, řekla jsem si, no dobře. Zkusím to jinde. Jenomže je to opravdu fakt. Uzpůsobené punčocháče s kapsičkou na břiše, kde jsou dva pásky po stranách, místo jednoho uprostřed (které by tlačilo na bříško), se vyrábí pouze v černé a tělové verzi. Některé jsou ještě vyšperkované o zdravotní stahující efekt, má-li někdo problém s tvorbou křečáků.

Stále mi to vrtalo hlavou, nechtěla jsem se smířit s tím, že nebudu moci ladit outfity i s barevnými silonkami, jak jsem byla doposud zvyklá. Vyřešila jsem si to tedy po svém. Koupila jsem si punčochové kalhoty ve svých oblíbených barvách, avšak v největší možné velikosti, a při oblékání jsem zadní část použila dopředu a přední dozadu (jednoduše jsem to otočila). Dva pruhy po stranách a větší pružnost, elasticita se tak objevily vepředu na bříšku, místo vzadu na zadku, jak bývá standardně zvykem. Tuto techniku praktikuji i teď, na začátku 9. měsíce, a jsem za to neskutečně vděčná. Je však potřeba se zaměřit na punčochové kalhoty, které nemají zesílenou patu, to by pak nefungovalo.

Třešničku na dortu vnímám volbu vhodného kabátu. Na začátku mě všichni „litovali“, že mi poslední měsíce těhotenství vychází zrovna na zimu a jak to budu řešit s kabáty. Nemusíte však věšet hlavu do klína, i toto se dá vyřešit. Nejideálnější je zvolit kolový střih kabátu, který se rozšiřuje od nejužšího místa pasu (pod prsy) směrem dolů a vytváří tak nádhernou širokou sukni, která opět roste s vámi (ta může či nemusí být na zapínání). Důležité je, aby kabát byl dostatečně dlouhý, perfektně vám seděl v ramenou (umožňoval tak normální pohyb) a nekončil hned pod břichem. To by vás akorát useklo. Ideální je, když je kabát ještě podpořený páskem v oblasti pod prsy a má střední délku. Je to vůbec nejpříjemnější a nejelegantnější varianta, jakou znám. Okolí vás bude obdivovat a vy si budete připadat jako královna, která si toto období užívá na sto procent a nic ji nerozhodí, ani třeskuté mrazy.

Věřím, že vám mé poznatky z tohoto požehnaného, a naprosto jedinečného období poslouží a pomohou vám si tak těhotenství užít na plno, v oblečení, které podpoří vaši ženskost. Každá si zasloužíme být krásná, jen je potřeba si to dovolit a nebát se hledat řešení. 🙂

Tento článek také najdete v podobě videa ZDE