Při téměř každé návštěvě chrámu/katedrály/kostela žasnu, jak stavitelé uměli pracovat se světlem. Už v dobách starověkého Egypta stavěly chrámy tak, aby dovnitř dopadalo co nejvíce slunečních paprsků. Proč však dříve považovali za tak důležité, obklopovat se světlem a slunečními paprsky?
Naši „předchůdci“, fyzici, ale i lékaři totiž dobře věděli, že bílé světlo v sobě nese veškeré barvy, barvy duhy. Každá z těchto barev má jinou vibraci a působí na nás, ať už na rovině fyzické, mentální, emoční, tak psychické.
Toto uvědomění nás může přivést k odpovědi na to, proč s přibývající tmou a kratšími dny bez slunečních paprsků v nás vyvolává únavu, podráždění či deprese. Chybí nám totiž energie Slunce, energie jednotlivých barev, a proto dochází k nerovnováze.
Kánon lékařství
Již kolem roku 1000 perský lékař Avicenna napsal Kánon lékařství, kde popsal vliv používání barev při léčení nemocných. Psal například o tom, že krvácející by se neměli dívat na nic červeného, protože červená podporuje krevní oběh. Naopak by se dotyčný měl obklopovat věcmi v modré barvě, která zpomaluje proudění krve a celkově má uklidňující účinky. Na základě své studie předepisoval k léčbě barevné mastičky, obvazy, ale i květiny. Pro své dílo a vnímání práce s barvami se inspiroval u velkých filozofů a lékařů jako byli Aristoteles, Pythagoras a Hippokrates.
Největším průkopníkem v léčení barvami byl Američan Edwin Babbitt, který v roce 1878 napsal dílo Podstata světla a barev. Ve svém díle popsal vliv jednotlivých barev na zdraví člověka. Vynalezl také několik zařízení pro barevnou terapii, včetně „chromalumu“, komory, do které proniká světlo skrze barevná skla, a tím léčí nemocného. Jeho vynálezy jsou inspirací pro mnohé pomůcky, které se používají dodnes.
Za zmínku také stojí rakouský filozof a pedagog Rudolf Steiner, zakladatel waldorfských škol, které najdeme i v České republice. Jeho první vzdělávací centrum ve Švýcarsku mělo barevná skleněná okna, která lidem umožňovala uvědomit si pozitivní vliv barev na člověka. S barvami se ve waldorfských školách pracuje dodnes.
COLOR TEST
Co považuji pro dnešní dobu za nejzajímavější a nejaktuálnější, je používání tzv. preferenčního testu barev (tato metoda se vyučuje po celém světě např. na univerzitě Yale, byla přeložena do více jak 27 jazyků). S touto diagnostikou přišel Max Lüscher, švýcarský psycholog, psychiatr a terapeut.
Ve stručnosti, tato diagnostika vysvětluje fakt, proč, když má někdo rád některou barvu, jinou nikoliv, jak barvy celkově vnímá, co to vypovídá o jeho charakterových vlastnostech a aktuálním rozpoložení.
Chromoterapie vs. colorterapie. Jaký je mezi tím rozdíl?
Chromoterapie je léčení pomocí barevného světla – jeho paprsku (například i skrze barevnou koupel, viz. http://www.santech.cz/chromoterapie.html).
Colorterapie využívá jednotlivých barev a jejich podtónů, a to např. v podobě oblečení, barev v bytě a věcí, kterými se obklopujeme. (Colorterapie se využívá např. i při výběru vhodné barvy do škol, nemocnic).
Rádi byste se naučili pracovat s barvami a využívat jejich síly ve svůj prospěch? Pak máte možnost vstoupit do 14-ti denního online kurzu Využij síly barev! Více informací o kurzu najdete zde: https://veronikamaresova.cz/vyuzij-sily-barev-online-kurz/