matka podnikatelka 3

Matka – podnikatelka (3.díl)

Stinné stránky

V předchozím díle série Matka – podnikatelka jsem naznačila, že nyní poodhalím stinné stránky své role matky a podnikatelky. Nicméně jsem se rozhodla, že tento díl pojmu trochu jinak. Z jednoho prostého důvodu – od jisté doby si nerada stěžuji.

Když se totiž člověk lituje nebo si na něco stěžuje, vyplavuje se mu do těla hormon dopamin, který ho následně zaplaví pocitem uspokojení. Stejně tak to funguje i u lidí závislých na alkoholu, cigaretách a dalších drogách. Čím víc si člověk stěžuje, tím víc stěžování potřebuje, aby si ulevil. Je to začarovaný kruh.

Netvrdím tím, že není zdravé uvědomovat si a reálně vidět rozdíl v plusech a mínusech, to rozhodně ano a vím, že každá mince má dvě strany. Nicméně v momentě, kdy se už člověk pro něco rozhodne, měl by se spíše zaměřit na příležitosti a to, co mu to přináší, než si ustavičně stěžovat, jak je to či ono náročné. Rozhodnutí je potřeba udělat na začátku, srovnat si své priority, záměry a v průběhu cesty už nad tím nepolemizovat a věřit. V opačném případě to člověka pouze vyčerpává a neustále narušuje jeho původní záměr.

matka podnikatelka 3

Být matkou a zároveň podnikatelkou není pro každou ženu…

Vyžaduje to velkou sebe-disciplínu, odvahu a vytrvalost. Vezmeme-li v úvahu fakt, že se žena mění v průběhu jednotlivých fází cyklu, neustále se mění její pohled na sebe sama i celkové vnímání světa, pak je to někdy opravdu náročné – udržet si stálost v rozhodnutích. Na druhou stranu, když se žena naučí vnímat jednotlivé fáze cyklu a na vlastní kůži si vyzkouší, kdy se jí co dělá nejlépe, uzpůsobí si podle toho veškeré aktivity, pak je to mnohdy naopak zábava.

Být matkou – podnikatelkou je rozhodně jednodušší pro ženy, které mají tzv. zmáknutý time-management a organizaci času. Skloubit veškeré rodinné, osobní i pracovní aktivity je mnohdy hodně náročné, když vezmeme v potaz neustálý vývoj a změnu veškerých potřeb dětí. Je nutné být neustále připravená na změny a brát to jako fakt, ne jako důvod k tomu, proč by to nemělo jít. S pozitivním postojem se řešení vždycky najde.

Když už žena naběhne do pracovního rytmu, je často náročné vyhradit si čas pouze sama na sebe. Osobně toto vnímám jako jednu z nejtěžších zkoušek každé matky- podnikatelky. Nemyslet pouze na ostatní a seznam úkolů, aktivit, které je třeba udělat, ale pamatovat na sebe, na své já. V jedné knize jsem četla krásné přirovnání…

Nesměřovat pozornost pouze na vajíčka, ale i na slepici, která vejce snáší. Bez ní by totiž žádné vejce nebyly. 🙂

Co mě role MATKA- PODNIKATELKA doposud naučila?

  1. Vážit si času.
  2. Říkat ne.
  3. Vědomě a naplno se věnovat vždy jedné činnosti.
  4. Naslouchat své intuici a využívat svých schopností.
  5. Věřit, že opravdu všechno je možné.matka podnikatelka 3

Podnikat a přitom být matkou na plný úvazek dá zabrat, ale když už se pro to žena rozhodne a ví proč to všechno dělá, stojí to za to! 🙂

Ženy, nebojme se. Nebojme se přijímat výzvy. Už jako matky jsme tu největší výzvu přijaly. Chopme se svých darů a přetvořme je v něco hmatatelného a krásného, ať už je to cokoliv. Milujme svoji rodinu, manžela i děti, ale pamatujme i na sebe. Nenechme v sobě ze strachu pohřbít naše já.

Naše já, které má v sobě sílu změnit svět! 

S láskou,

Veronika