Slepice a zlatá vejce

Před nedávnem se mi do ruky dostala kniha Stephena Coveyho 7 návyků skutečně efektivních lidí, ve které popisuje bajku o slepici, která snášela zlatá vejce. Nebudu teď bajku vyprávět celou, ráda bych se však zastavila u toho, co nám bajka chce říci. Myslím si totiž, že se to krásně vztahuje k životu každého z nás.

Každý si přejeme ona pomyslná zlatá vejce. Přejeme si být úspěšní, vydělávat peníze, máme nespočet zájmů a aktivit, kterým bychom se rádi věnovali. Chceme trávit čas s rodinou, přáteli, chceme se věnovat svému poslání a všem životním rolím. Často se však dostaneme do začarovaného kruhu, kdy se všem těmto aktivitám věnujeme natolik, že zapomínáme sami na sebe. Na péči o svůj zdroj, své já.

Co nám tedy bajka o slepici a zlatých vejcích chce říci?

Myšlenka je jednoduchá. Měli bychom vždy v první řadě pamatovat nejprve na slepici, která zlatá vejce snáší, věnovat jí péči a pěkně se o ni starat. Bez ní bychom totiž žádná vejce neměli. Proto se potřebujeme nejprve naučit dobře starat o slepici, která zlatá vejce snáší. Když se to naučíme, zlatá vejce budou přicházet dál. Co se stane, když na slepici zapomeneme a budeme směřovat svoji pozornost pouze na zlatá vejce? Slepice se jednoho krásného dne tak vyčerpá, že už nebude schopná vejce dál snášet.

slepice a zlatá vejce

Myslím si, že na tuto bajku by měli obzvlášť pamatovat rodiče, kteří se aktivně starají o své potomky – svá zlatá vejce, a stejně tak i podnikatelé, kteří vedou další lidi a mají za ně zodpovědnost. I oni jsou jejich zlatými vejci.

Všichni potřebujeme být v plné síle, abychom mohli vykonávat své každodenní činnosti. My jsme zdroj všech našich aktivit, úspěchů, životních rolí. Proto osobně doporučuji vytvořit si vlastní každodenní zvyky, které budou zaměřené čistě naším směrem a budou souviset jak s péčí zevnitř (mentální, psychologická rovina), tak z vnějšku (fyzická, vizuální rovina).

Ráda bych se s vámi podělila o tipy, jak si v průběhu dne věnovat pozornost a dobíjet svůj vlastní zdroj energie. Jsou to jednoduché tipy a moje oblíbené rituály, které mám sama vyzkoušené a vím, že skvěle fungují, když se jim člověk věnuje pravidelně.

1. Vizualizace

Ráno je ideální čas na to připomenout si a vizualizovat si vlastní obraz sebe sama, představit si, jak chci dnešní den prožít, a jakým člověkem chci být. Jaké oblečení mi pomůže k tomu, abych se cítil přesně tak, jak se chci dnes cítit? K tomu všemu můžeme využít i svůj vision board či osobní mantru, která nám připomene naše poslání.

Tuto aktivitu doporučuji udělat ještě dříve, než vběhneme do koloběhu každodenních povinností a odepisování na zprávy – proč? Pomůže nám to se naladit na všechny aktivity a udělat je s větším pocitem klidu, vyrovnanosti a především v souladu s naším posláním.

2. Vědomá péče

Poté, co věnujeme čas péči o sebe sama na mentální rovině, je dobré pamatovat i na své fyzično – svůj chrám. Nejenom že si jako každé ráno ze zvyku vyčistíme zuby, věnujeme péči své pleti, ale také bychom měli pamatovat na to usmát se na sebe do zrcadla. Co je ovšem nejpodstatnější, ke všem těmto aktivitám přistupovat vědomě a s láskou. U těchto aktivit můžeme děkovat svému tělu, při péči o pleť se pohladit po tváři – hlavně si věnovat takovou péči, jakou si zasloužíme.

3. Fyzická aktivita

V návaznosti na to je dobré rozhýbat a zaktivovat svoje tělo. Vnést do svého těla čerstvý vzduch, dopřát mu dostatečné protažení a připravit ho na všechny možné pohyby, které ten den bude vykonávat. Opět, můžeme u toho v myšlenkách či nahlas děkovat jednotlivým částem svého těla, projevovat mu vděk a úctu, za to, jak krásně nám slouží.

4. Wellness

Nebojme se jednou za čas si dopřát wellness, pečující kúru či masáž a jen tak vypnout. Jestliže máme za sebou (či před sebou) náročné období, bude to výborná vzpruha pro naše tělo i mysl. Jsou to blahodárné činnosti, které nám pomohou zregenerovat a ulevit napětí, které je v nás pravděpodobně nahromaděné.

5. Četba a osobní rozvoj

Jedna z oblastí, kterou vnímám jako jednu z nejzásadnějších. Pečlivě si vybírat literaturu a myšlenky, kterými se dennodenně krmíme. I kdybychom měli čas jenom 10-15minut každý den na to přečíst si knihu na osobní rozvoj, poslechnout nahrávku či přečíst inspirativní článek – udělejme to. Je to jedna z nejlepších investic, kterou pro sebe můžeme udělat. Je to něco, co se v nás dlouhodobě ukládá a pomáhá formovat naši osobnost.

Možná si říkáte, co udělá 10-15 minut za den? V krátkodobém měřítku tolik ne. Ale představte si, že si z toho vytvoříte zvyk na celý život. Kam se díky tomu posunete? Jaký život díky tomu budete žít?

slepice a zlatá vejce

Každý chceme prožít bohatý život naplněný zážitky, radostí, láskou. Splněnými sny. To všechno vyžaduje naši aktivitu. Nebuďme otroky svých snů a honby za zlatými vejci. Vědomě a s láskou se věnujme péči o sebe sama, rozvíjejme své já – zevnitř i z vnějšku. Pamatujme na své potřeby. Je to to nejlepší, co pro svůj život můžeme udělat.

S láskou,

Veronika

BONUS: SEBE-KOUČOVACÍ OKÉNKO

  1. Co jsou moje „zlatá vejce“? (Jak moc jsou pro vás důležitá a co všechno jste ochotni pro ně udělat?)
  2. Jak vnímám svůj osobní zdroj právě teď? Jsem plný/á energie, síly, nebo funguji na vlně posledních zásob? (Odškálujte si tento stav na stupnici od 1-10, kde 10 znamená maximum energie, 1 minimum energie)
  3. Co pro sebe mohu udělat hned teď? (Zapřemýšlejte alespoň nad 3 možnostmi a hned se pusťte alespoň do jedné z nich)
  4. Kdybych měl/a dát svému nejlepšímu příteli radu, jak o sebe co nejlépe pečovat, co mu poradím? (Kdy naposledy jste si to dopřáli vy sami?)
  5. Jak moc a v čem konkrétně se změní můj život, když se zahrnu pravidelnou dávkou sebe-lásky a péče?