každý den

Každý den.

Zdá se to být jako obyčejné slovní spojení. Každý den. Osobně však věřím tomu, že právě v každodennosti je ukryt největší poklad a návod na úspěch každého člověka. Co mě k této myšlence inspirovalo?

Před pár dny jsem dočetla úžasnou knihu Atomové návyky, kterou napsal James Clear. V závěrečné části se věnoval tématu každodennosti a s tím spojené nudy, která se může dostavit, jestliže něco opakujeme dlouhodobě. Přestává to být totiž zajímavým, vzrušujícím. Mnohdy se to může stát naopak až nudným. Proto hodně lidí stále hledá nové potěšení, nové příležitosti. Obzvláště v dnešní době plné možností ve všech směrech je těžké udržet si zvyky spojené s každodenností. Jsou však životně důležité!

Když jsem v 16 letech přečetla první knížku spojenou s osobním rozvojem (konkrétně Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho– věřím, že ji většina z vás zná), jsem udělala jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v mém životě. Každý den chci být lepší verzí sebe sama. Od té doby se mi to ne vždy podařilo na maximum, ale i přes jisté nezdary jsem se nevzdala a hodlám v tomto předsevzetí pokračovat i na dále.

každý den

Postupně jsem si začala všímat té neskutečné proměny, kterou jsem prošla. Od mentálního nastavení, až po „vizuální transformaci“. To všechno díky zdánlivě nepatrným krokům a posunům každého dne. Od mých 16 let uplynulo už více jak 9 let. Když se na to dívám zpětně, děkuji Bohu za každý den, kdy jsem se nevzdala a rozhodla se jej využít ve svůj prospěch. Protože každý den se počítá. Jedno zrnko písku se zdá být tak maličké, ale když jich je 1000?

Jak píšu tyto řádky, přemýšlím, co je to, co mně osobně nejvíce pomáhá každý den – být nejlepší verzí sebe sama.

1. Úsměv a pozitivní postoj

Je jen na nás, jestli se rozhodneme zaujmout postoj vítěze nebo oběti. Je jen na nás, jestli se budeme na sebe a na ostatní příjemně usmívat, nebo se neustále mračit a na vše si stěžovat.

Nezáleží na tom, co se stane – záleží na tom, jak se zachováme.

Dexter Yager

Já osobně jsem se rozhodla pro pozitivní přístup k životu. Proč? Protože mě to všechno díky tomu více baví. :)Neříkám, že jsem optimista, který popírá negativní situace v životě. Naopak, sama jsem si jich hodně zakusila. Pozitivní postoj oproti optimismu vnímám spíše jako naše rozhodnutí, jak se k dané situaci zachováme.

každý den

2. Vědomá péče

Sama na sobě jsem pocítila, jaké to je naučit se mít ráda, a věnovat si takovou péči, o jakou si moje tělo říká. Vědomě a s láskou se se hýčkat. Věřím tomu, že naše tělo je chrám. Jediný, který jsme pro život dostali. Je jen na nás, jak k němu budeme přistupovat a kolik péče mu věnujeme.

Konkrétní tipy ve vědomé péči najdete v jednom z mých článků na blogu: https://veronikamaresova.cz/zivot-v-harmonii-aneb-pece-o-telo-i-mysl/

3. Růst

Touha posouvat své limity, růst. Nejenom mentálně, ale i fyzicky. Nebát se postavit se čelem překážkám, které se tu a tam objeví.  K tomu, abychom neustále rostli a byli schopni ze sebe dostat maximum, je potřeba krmit se takovými myšlenkami, které nás obohacují. Číst knihy autorů, ke kterým vzhlížíme. Rozšiřovat si vědomosti v oblastech, které nás zajímají. Bez aktivního růstu člověk usychá. A to je škoda, souhlasíte?. Proto se nebojme investovat nejenom čas, ale i prostředky do svého rozvoje a posunu.

4. Prostředí

Říká se, že člověk je průměrem pěti lidí, se kterými tráví čas. Proto je důležité obklopovat se takovými lidmi, kteří jsou na podobné vlně a mohou nás posunout dál a inspirovat, už jenom tím, jací jsou.

Do našeho prostředí přirozeně spadá i to, jakými věcmi se obklopujeme. Zároveň, co s velkou oblibou říkám, že naše oblečení je naše prostředí, pro které se dobrovolně rozhodujeme každý den. Nebojme se dopřát si nejvyšší možnou kvalitu. Oblékejme se do toho, co nás osobnostně povzbudí a nasměruje k úspěchu.

každý den

5. Vděčnost

Může to znít jako klišé, ale tento zvyk vnímám jako nejdůležitější. Projevovat upřímnou vděčnost. Být si vědom všeho dobrého v našem životě a umět za to poděkovat, být vděčný.

Stejně tak jako se každé nepatrné zrnko písku skládá jedno vedle druhého, až jich může být celá hrst, stejně tak i nejnepatrnější projev díků každý den v celkovém obrazu udělá své a dlouhodobě ovlivní náš život.

Rozhodněme se být tou nejlepší vizitkou sebe sama. Každý den.

Veronika