V průběhu života se náš styl života mění. Ať už stravovacími návyky, pohybovými aktivitami, tak množstvím času, který strávíme na čerstvém vzduchu či v práci. Vše se to odráží na našem zdraví a celkové kondici. Na čem se dá viditelně pozorovat, co nám prospívá a co nikoliv? Na naší kůži. Je to totiž největší orgán našeho těla. Když je nám zima, dělá se nám „husí kůže“, když je nám špatně, zbledne. Když se málo vyspíme, udělají se nám kruhy pod očima. Co bychom tedy měli dělat pro to, abychom jí zajistili dlouhodobě vitální vzhled?
Nebudeme se zabývat celou kůží jako takovou, pro to ani nemám potřebné vzdělání. Na co se ovšem zaměříme, je pleť. Poměrná část kůže, na kterou je po celý den, v jakékoliv roční době vyvíjen největší tlak. Jak je to možné? Je léto, svítí na ni slunce, v zimě naopak musí odolávat mrazu, větru. Se vším si musí poradit. Žádné oblečení jako takové na obličej neexistuje. Je tedy potřeba se o ni starat jiným způsobem. Primárně zevnitř, aby byla dostatečně silná, odolná, vitální a pružná.
Když chcete změnit svůj fyzický vzhled, změníte stravu a začnete se pravidelně hýbat, nemám pravdu? Stejně tak je tomu v ideální péči o pleť. Potřebujete jí dodávat kvalitní stravu v podobě kvalitních kosmetických přípravků, vitaminů, a zároveň byste ji měli procvičovat, aby některé svaly v obličeji nezakrněly. Jak ale zjistit, co je pro moji pleť to pravé? V reklamách je tolik variant různých krémů, gelů a tonizačních vod od různých značek. Která mi opravdu pomůže?
„Pleť je odrazem našeho vnitřního zdraví.“
Nejprve je potřeba se na svoji pleť podívat zevnitř a zjistit, jaký má základ a kde případně jí můžete pomoci. K tomu je vhodné použít přístroj na hloubkovou analýzu pleti, se kterým pracují dermatologové a distributoři některých kosmetických značek pro přesnější doporučení vhodné péče. (Vzhledem k tomu, že v této službě vidím velký potenciál, zainvestovala jsem a pořídila jsem si ho také, prošla potřebné certifikace a vzdělávací kurzy, abych mohla svým klientům pomoci i v této oblasti- obličej je přeci jen také součástí naší vizitky).
Hloubková analýza pleti probíhá za pomoci přístroje Skin Analyzer Magnifier, který nám umožní nahlédnout pod povrch vrchní vrstvy kůže, pokožky, která je takovým obalem plnícím ochrannou funkci. Vše podstatné se odehrává v druhé vrstvě, ve škáře. Zde se tvoří kolagen a elastin zajišťující pružnost a vitalitu kůže, nachází se zde potní a mazové žlázy, nervová zakončení. Pokud chceme ovlivnit vzhled naší pleti, je potřeba se zaměřit právě na tuto část. Většina přípravků v péči o pleť působí pouze na vrchní část pleti, pokožku. Ta se ovšem každých 3-6 týdnů přirozeně obměňuje. Chceme-li dlouhodobější výsledky, je potřeba zvolit péči, která působí na škáru, ne jenom na pokožku.
Díky hloubkové analýze pleti zjistíme, zda je naše pleť dostatečně hydratovaná, na kterých místech případně hydratace chybí. Toto je navíc největší předpoklad úspěchu, mít dostatečně hydratovanou pleť (naše tělo je tvořeno ze 78% vody). Vidíme tam veškeré usazené póry, začínající pigmentaci, kterou mnohdy napovrchu ze začátku vůbec nevidíme, až po několika měsících či letech. Je to tedy velice záslužná služba, která nám umožní určit základní i doplňkovou péči o pleť. Naše pleť může být buď normálního základu se sklonem do sucha nebo do mastna, a nebo může být citlivá. To vše je potřeba zohlednit při výběru vhodných přípravků. Mnohdy se totiž právě necháme ovlivnit lákavou reklamou, aniž bychom věděli, na jaký přesný typ pleti by se přípravek měl použít. (To, že pleť je mastná, neznamená, že nepotřebuje hydratovat, ba naopak).
Základem v péči o pleť je dodržovat tři kroky. Čištění, tonizaci a hydrataci. Čištěnínám pomůže odstranit veškeré nečistoty nasbírané po celý den, make-up a odumřelé kožní buňky, aby pleť mohla opět přirozeně dýchat. Aby se póry dostatečně otevřely, je potřeba použít na opláchnutí obličeje vlažnou, ne studenou vodu. Druhým krokem je tonizace, která pleť dočistí a póry znovu uzavře, stáhne. Tyto dva kroky jdou ruku v ruce. Třetím krokem je hydratace, aplikování krému pro konkrétní typ pleti. To nám zajistí přirozené pH pokožky a dostatečnou hydrataci pokožky. Vytvoří se tak „přirozené prostředí pleti“. Tyto tři kroky je potřeba dělat každé ráno a každý večer. Večer je to téměř jasné, pleť potřebuje očistit po celém dni. Navíc přes noc má naše pleť možnost nejvíce pracovat, v klidu, bez okolních vlivů. Během noci však také vylučujeme a proto je potřeba ráno všechny částečky vyplavené přes noc očistit. Jestliže si pak nanášíme make-up a chceme docílit nejlepšího efektu, je to víc než nezbytné.
Jak jsem již naznačila, samotné přípravky nanášené zvenku nestačí. Je potřeba zařadit i péči zevnitř. Tu můžeme dodat pomocí kvalitní stravy, vitaminových doplňků či nustrikosmetiky. Jsou to vitamíny, které byly vyvinuty speciálně pro podporu kožních buněk. Je to oblast, která teprve nabírá na svém významu. Je však víc než jasné, že je to oblast nezbytná pro dlouhodou podporu naší pleti zevnitř, jelikož nejsme vždy schopni zajistit dostatečné množství vitamínů ve stravě během celého dne. Kdybych měla uvést příklad vitamínů, po kterých naše pleť prahne, jsou to vitamín H neboli Biotin, který přispívá ke zdravé stavbě nejenom kůže, ale i vlasů a nehtů (najdeme ho v čočce, obilí, soji a ořechách). Dále pak např. vitamin B2, který chrání kůži před vysoušením a popraskáním (nachází se v listové zelenině, rybách, vejcích).
Velice důležitou a mnohdy opomíjenou částí v péči o pleť je cvičení s vlastním obličejem. Každý máme zafixované a naučené nějaké výrazy, gesta, při kterých používáme určité svaly obličeje a jiné ne. Abychom si však zajistili pružnost, vitalitu, zpevnění svalů obličeje a oddálili si proces vytváření vrásek, je nezbytné obličejovou gymnastiku zařadit do režimu dne. Je to oblast, která není tak veřejně známá, má však velké účinky. Existují publikace a video návody, jak pracovat s problematickými oblastmi našeho obličeje a odstranit si například druhou bradu či vrásky na čele, kolem očí. Můj osobní postřeh je, že když jsem začala cviky provádět, moje pleť nebyla taková napuchlá, jako když se málo vyspíte, ale naopak uvolněná, jako když jste po běhu plní vitality. (Doporučuji knihu Obličejová cvičení od Moniky Šulistové).
Z mé vlastní zkušenosti doporučuji každému z vás, ať jste muž či žena, zjistit, co vaše pleť potřebuje a dopřát jí to. Ona se vám za to odvděčí krásou, které si nevšimnete jenom vy, ale i vaše okolí. Budete si vychutnávat ten pocit, že děláte pro sebe něco, co opravdu dává smysl a má dlouhodobé výsledky. Každý jsme jiný, proto se nenechme ovlivňovat reklamou nebo krásným balením přípravků, ale dejme si tu péči a zjistěme, na co nejvíce reagujeme. Výsledek stojí za to!